Novinky

Pozor na úrazy! Prevence je lepší než léčba…

Máme tu jedno důležité varování. Charmík je aktivní kavalírek, který miluje honit cokoli, co se pohybuje. Dnes k nám dorazil s akutním úrazem – byl s pánečkem na louce, kde pouštěli letadýlka. Když měl páneček letadélko v ruce a chtěl ho vypustit do vzduchu, podařilo se Charmovi chňapnout po točící se vrtuli. Odnesl to naštěstí jen jedním sekancem do jazyka, který bylo nutné v narkóze zašít. Charm měl štěstí, mohlo to skončit úplně useknutým jazykem, rozsekanou tlamou nebo třeba vyseknutým okem.

Toto je typický příklad toho, jak si pejskové mohou snadno způsobit velmi vážný úraz při relativně “nevinné” zábavě. Pes si neuvědomuje, že mu hrozí nějaké riziko. Pod vlivem lovecké vášně a zvýšeného adrenalinu se vrhá za pohyblivými předměty a nedokáže domyslet, že mu mohou ublížit. Jedná se také o úrazy způsobené letícími klacky při aportování – chytání klacků ve vzduchu často končí napíchnutím do jazyka nebo krku. Nepodporujte svého psa v lovení aut, motorek nebo vlaků – nespoléhejte na to, že “on ho stejně nikdy nedohoní” (psi sražení nebo s přejetýma nohama či tlamou chodí na veteriny poměrně často – pokud to vůbec přežijí). Honění letících ptáků, letícího listí nebo okvětních plátků se mu může stát osudným, pokud je to poblíž silnice nebo na nějakém srázu (např. pověstné hradby na Vyšehradě).

PSI JSOU JAKO MALÉ DĚTI! Jejich myšlení není dopředu, nedomýšlejí dopad svého jednání. MAJITEL JE TU OD TOHO, ABY MYSLEL ZA PSA A RIZIKOVÝM SITUACÍM PŘEDCHÁZEL!!!