Novinky

Kdy je správný čas na kastraci feny a proč?

Dostal se k nám dotaz z jedné diskuze. Protože je problematika kastrací stále aktuální a dotazy tohoto typu se opakují, uvádíme odpověď veřejně…

Dotaz: “Včera mi začala 15 měsíční fenka prvně hárat. 16 měsíční pes jde od zítra na “prázdniny” ke známému. Štěňata nechci, VŮBEC ani v nejhorším snu (fena bPP, její věk a je to křížený labador x golden retriever). Někde jsem četla, že kastrace je doporučována až po 3. hárání. Jinde, že klidně hned po prvním a někdo s kastrací nečeká ani do toho prvního hárání… Takže kdy nejdřív?”

Odpověď MVDr. Lucie Veselé, Vetallia:
Kastrace u fen se provádí jako prevence nechtěné březosti a zdravotních komplikací (nádory a cysty vaječníků, nádory na mléčné žláze, torze dělohy, zánět dělohy atd. – viz obrázek). Jako prevence zabřeznutí, zánětů dělohy, nádorů/cyst vaječníků a dělohy funguje bez ohledu na dobu, kdy je provedena (pokud je fena tou dobou zdravá) – to, co je z těla odstraněno, už se nemůže zanítit ani z toho nevznikne nádor.

Naproti tomu nádory na mléčné žláze vznikají po hormonální stimulaci z vaječníků a jejich další rozvoj už na kastraci nezávisí. Proto 100% prevence před nádorem mléčné žlázy je pouze kastrace před prvním háráním, po prvním hárání je stále ještě účinnost cca 90%. S dalšími cykly se preventivní účinek výrazně snižuje. Pokud je fena kastrována před prvním háráním, hrozí, že se psychicky nedovyvine a zůstane juvenilní (štěněcí chování celý život). Dále je zde vyšší procento fen s postkastrační inkontinencí ve vyšším věku (únik moči při odpočinku).

Osobně doporučuji kastraci po první říji – fena projde důležitým hormonálním a psychickým vývojem a stále má kastrace výrazný preventivní charakter pokud jde o budoucí zdravotní problémy. Fena by neměla být kastrována těsně před, těsně po nebo přímo při hárání – vše je překrvené, oteklé, více to při operaci krvácí a fenu to více bolí. Ideální čas je cca 6 – 12 týdnů po ukončení říje.

DŮRAZNĚ VARUJI před užíváním hormonálních tablet nebo injekcí k oddálení nebo přerušení říje či jako snahu zabránit březosti po nežádoucím nakrytí. Hormonální preparáty způsobují u fen i koček těžkou zátěž organismu, mohou vyvolat útlum kostní dřeně, zánět dělohy, nádory vaječníků, dělohy, pochvy či mléčné žlázy – takže všechno to, čemu se kastrací (=> jednorázovým chirurgickým zákrokem) snažíme vyhnout!!!