ADVENTNÍ SPECIÁL (3. díl) – NÁSTRAHY VÁNOČNÍHO STROMEČKU a VÁNOČNÍCH DEKORACÍ
Vánoční svátky se rychle blíží a kromě shánění dárků a pečení cukroví věnujeme také pozornost výzdobě domácnosti, abychom si tu vánoční atmosféru pěkně dokreslili. Bohužel řada věcí, které k Vánocům neodmyslitelně patří, skrývá hrozbu pro naše zvířecí mazlíčky. Proto dnes přinášíme souhrn toho, na co je třeba při zdobení bytu dávat pozor.
ADVENTNÍ VĚNEC
Pravda, adventní věnec už doma několik týdnů máme, takže v našem speciálu přichází poněkud se zpožděním, ale do našeho výčtu přesto patří. Při tvorbě adventního věnce doma musíme myslet na to, z jakých součástí jej tvoříme. Pokud používáme okrasné dřeviny ze zahrádky, je třeba se vyvarovat použití velmi dekorativního tisu červenoplodého, který zvířata láká k okusování a je prudce jedovatý. Dráždit trávicí trakt ale může i obyčejné jehličí nebo větvičky tújí. Rizikové mohou být zakoupené dekorativní prvky, např. šišky, které jsou nastříkané různými barvami a konzervanty, které mohou dráždit zažívací trakt nebo být pro zvířata vyloženě toxické. Lákavé jsou různé drobné ozdůbky, se kterými si naši pejsci a kočičky chtějí hrát a hrozí riziko, že drobné části spolknou. V případě zakoupení již hotového věnce existuje značné riziko, že jsou různými laky nastříkané celé věnce (větve, aby věnec neopadal, byl lesklý, zvýraznila se barva), ostatní dekorace kvůli třpytkám atd. Proto je nejlepší mít věnec uložený zcela mimo dosah zvířete, zejména pokud zůstává doma bez dozoru.
SVÍČKY a PRSKAVKY
Oheň svíček nejen z adventního věnce a charakteristické prskání prskavek k Vánocům prostě patří. Bohužel jsou plamínky a jiskry po zvířata velmi atraktivní, často je lákají ke hře, která může skončit popáleninami nebo požárem. POZOR! Hmota na prskavkách je pro zvířata jedovatá před i po vyhoření, proto by prskavky měly být z dosahu zvířat umístěny i když nejsou zapálené nebo jsou už vyhořelé. Opatrní buďte při používání lampiček s aromatickými oleji – ve vyšší koncentraci mohou dráždit dýchací cesty a u citlivých jedinců vyvolat alergické reakce.
VÁNOČNÍ HVĚZDA (Pryšec nádherný, Poincézie) a JMELÍ
Obě tyto rostliny jsou s Vánocemi úzce spojené. Bohužel obě jsou pro zvířata lákavé k okusování a obě jsou jedovaté. Mírná otrava se projevuje bolestmi břicha, zvracením a průjmy. Silná intoxikace (zejména jmelím) může vyvolat křeče a může být pro zvíře smrtelná! Jmelí je prudce jedovaté (stačí velmi malá dávka), je jedovaté celé vč. těch lákavých malých kuliček a je jedovaté i po tom, co je nastříkáno barvou!!!
VÁNOČNÍ STROMEČEK A OZDOBY
Vánoční stromeček je pro zvířátka jedna velká atrakce. Kočky láká ke šplhání a i pro pejsky je zajímavý, takže je rozhodně nutné jej pořádně přivázat, aby ho neshodili. Lákavé na hraní jsou různé řetězy a lamely, které zvířata loví a okusují a bohužel často dochází k ucpání a poškození střev, které končí bolestivou a nákladnou operací. Ozdobičky kočky rády pošťuchují packou, pejskové si je zase pletou s míčky, takže pozor na střepy z rozbitých ozdob – mohou způsobit pořezání pacek nebo tlamy a někteří pažravci je zkoušejí i ochutnávat! Velmi nebezpečné jsou háčky, na kterých jsou zavěšené ozdoby a zejména cukroví, figurky z vánočních kolekcí atp. Stává se, že ve snaze sežrat lákavou dobrotu spolkne váš mazlíček i háček, který se mu zasekne v tlamě, jícnu nebo žaludku a místo vánoční pohody pak strávíte dny plné strachu na veterině. Pozor samozřejmě musíte dát na elektrická světýlka a jejich kabely, aby je zvíře nerozkousalo a nezpůsobilo si úraz elektrickým proudem.
Doporučuji mít vánoční stromeček v místnosti, kterou lze ve vaší nepřítomnosti zavřít, aby se k němu pes ani kočka nedostali. V některých domácnostech řeší umístění stromečku do ohrádky na psy – pes je venku, ale stromeček v ohrádce, aby se k němu zvířátka nemohla dostat. Velmi výstižná je fotografie kolující po Facebooku, kde je vánoční stromeček přivrtaný ke stropu a visí “hlavou dolů”.