ADVENTNÍ SPECIÁL (2. díl) – ZVÍŘE JAKO VÁNOČNÍ DÁREK – ANO či NE???
Vánoce by měly být především svátky klidu, míru, odpočinku a setkávání s rodinou a přáteli. Bohužel v dnešní době se mnoho lidí více než za klidem honí po nákupech ve snaze sehnat dárky pro své partnery, rodiče, děti – něco výjimečného, krásného, ohromujícího, co splní jejich skutečná nebo i jen domnělá přání. Pokud se jedná o nákup oblečení, mobilních telefonů, knížek, kosmetiky a dalších neživých věcí, vlastně až tak o moc nejde. Pokud se takový dárek nakonec nehodí, není problém jej uložit ve skříni, vrátit, prodat nebo dát nějaké dobročinné organizaci.
Velkým problémem ale je, že v tomto období masivně vzrůstá také zájem o zvířata jako dárky pod stromeček. Je jedno, jestli jde o psy, kočky, morčata, králíky nebo křečky. Jedná se o živé tvory, kteří se stávají obětí vánočního šílenství a mnoho z nich kvůli tomu velmi trpí. Začíná to vlastně ještě předtím, než je zvíře vůbec koupeno. Ve zverimexech kvůli očekávanému zvýšenému zájmu navyšují “zásoby” králíčků, morčat, činčil a křečků – tato zvířata pocházejí z pochybných zdrojů, ve zverimexu jsou uzavřena v často nevyhovujících podmínkách (velké skupiny v příliš malých ubikacích, samci a samice dohromady), zvířata jsou vystresovaná a šíří se mezi nimi nemoci. Na inzertních portálech se objevují nabídky na štěňata a koťata bez PP (bez průkazu původu), která jejich producenti nabízejí jako skvělý dárek pod stromeček, přestože jsou tato mláďata ještě příliš malá na odloučení od matky – klidně je prodají pouhý měsíc stará, vše ve jménu zisku a uspokojení poptávky… smutné je, že mnoho lidí si takové zvíře opravdu koupí jen proto, aby ho měli přesně na Štědrý den pod stromečkem doma! Utrpení tím ale nekončí. Obdarovaný velmi často s takovým dárkem nepočítal, kolikrát si ho VŮBEC NEPŘÁL a ze strany darujícího šlo o mylnou domněnku. Nebo se po Vánocích ukáže, že na zvíře není čas – štěně dělá loužičky, kotě škrabe tapety, dětem se po týdnu zvířátko omrzelo a nikdo najednou nemá čas vyměňovat křečkovi podestýlku a králík smrdí nějak víc, než se čekalo. A tak se během prvních pár týdnů po Vánocích začínají plnit útulky nechtěnými živými vánočními dárky, zvířata jsou inzerována na Bazoši pro náhle vzniklou “alergii u dítěte”, vyhozená u popelnic, uvázaná v lese nebo přímo u útulku, vhozená za plot zahrady někoho ze sousedů nebo vypuštěná do volné přírody, protože “se o sebe přeci nějak postarají sami.”
Proto přinášíme shrnutí toho, co by si měl každý důkladně rozmyslet, než bude někomu pořizovat zvířátko jako dárek pod stromeček.
Když KUPUJETE ZVÍŘE JAKO DÁREK pro někoho, musíte zvážit:
- jestli si ten člověk opravdu zvířátko přeje (nemá časově náročnou práci? nechce hodně cestovat nebo nemá jiné aktivity, při kterých může být zvíře určitou přítěží či omezením? nemá nějaké zdravotní obtíže, které by mu bránily se o zvíře dlouhodobě starat?)
- jestli opravdu dobře znáte jeho představy o zvířeti – to že měl jednou jorkšíra ještě neznamená, že další jorkšír je správnou volbou… někdy se člověk zamiluje do konkrétního pejska a stejného naopak nechce, protože by mu toho původního připomínal a srovnával by je, což si ten nový nezaslouží (takže kdyby si třeba vybral sám, změnil by plemeno, nebo třeba aspoň vybral jinou barvu nebo pohlaví)
- jestli si nechce svého nového mazlíčka prostě vybrat sám – aby to byl ten jeho “Pan Božský”, který ho chytí za srdce… a tam může zásah z okolí být značně kontraproduktivní (jedná se zejména o psy nebo kočky, kdy člověk často chce, aby si zvíře tak trochu vybralo jeho – přišlo k němu, chtělo se hladit nebo chovat atd.)
- jestli má ten člověk i finančně na to, aby vlastnictví zvířete “utáhl” (zdaleka nejde jen o pořizovací cenu, běžné očkování, odčervení a krmení, pro králíka klec atd, ale také o veterinární péči v případě nemoci nebo úrazu – takové částky se můžou šplhat do desítek tisíc)
- jestli si pořízení zvířete přejí všichni členové rodiny – pokud pořizujete zvíře své vlastní rodině, měli by s tím být všichni dospělí členové srozuměni, měli by vědět, co pořízení a chov daného zvířete obnáší finančně, časově a intenzitou výchovy a péče (nejednou se stalo, že byl živý dárek příčinou vážného rozkolu v partnerském vztahu a pak buď muselo pryč zvíře nebo – ve zcela ojedinělých případech – se kvůli zvířeti rozešli partneři)
- jestliže pořizujete zvířátko svému dítěti, pak musíte počítat s tím, že potomek může o zvíře ztratit zájem, půjde studovat nebo začne třeba intenzivně sportovat a na zvíře nebude mít čas, takže celá péče o mazlíčka zůstane ve výsledku na vás po celý zbytek života zvířete!
- jestliže pořizujete zvíře svým rodičům, tak zvažte, zda jsou zdravotně a fyzicky na tom tak, aby danou velikost a temperament zvířete zvládli, že malé aktivní štěně může být nad jejich síly pokud jde o výchovu a uspokojení jeho aktivity, a že pokud se jejich zdravotní stav zhorší, bude na vás převzít si zvíře dočasně nebo trvale do své péče!!!
- ať už pořizujete zvíře komukoli, UJISTĚTE SE, ŽE DANÝ ČLOVĚK NEBO ČLENOVÉ JEHO RODINY NEMAJÍ NA DANÝ DRUH ZVÍŘETE ALERGII!!! Vezměte svého partnera/dítě/rodiče na návštěvu k chovateli daného zvířete/plemene, ať přijdou do kontaktu s větším množstvím alergenů, pomazlí se, popovídají si v prostředí, kde zvířata žijí – pokud po takové návštěvě začnou projevovat příznaky alergie (rýma, slzení, zarudnutí očí, dechové potíže, vyrážka, svědění kůže), měli byste od pořízení zvířátka ustoupit. JE VELMI NEZODPOVĚDNÉ BEZ PŘÍPRAVY PŘIVÉST ZVÍŘE DO RODINY A PO PÁR DNECH SE HO ZBAVIT, PROTOŽE ZJISTÍTE, ŽE JE NA NĚJ NĚKDO Z RODINY ALERGICKÝ!!!
Na co si DÁT POZOR PŘI VÝBĚRU ZVÍŘETE:
- věnujte výběru konkrétního zvířete tolik času, jak když si pořizujete nový mobilní telefon, abyste zjistili, zda je daný druh a plemeno zvířete vhodné pro vás nebo obdarovaného – zjistěte si prostorové, časové a finanční nároky na chov daného druhu, u psů temperament, poslušnost, tvrdohlavost, agresivitu, nároky na pohyb a zkušenosti majitele u konkrétního plemene, u psů i koček zdravotní dispozice plemene (na jaké nemoci dané plemeno trpí).. tyto informace najdete na webových stránkách klubů chovatelů daného plemene!!!
- vybírejte zvíře u důvěryhodného registrovaného chovatele, který má chovatelskou stanici a odchovává zvířata s průkazem původu (PP, rodokmen – pouze tak máte jistotu, že kupujete skutečně určité plemeno a ne předraženého křížence, PP štěňat je zárukou původu, zdravotních, vzhledových a povahových vlastností jeho rodičů), požadujte zdravotní testy rodičů na onemocnění, která to konkrétní plemeno častěji postihují (např. dysplazie kyčlí a loktů, onemocnění očí, srdce, luxace patel, DNA testy na dědičná onemocnění), od chovatele dostanete kupní smlouvu, rady ohledně péče o štěně, možnost zvíře vrátit v případě zjištěné vrozené vady atd.
- vyberte si i králíčka, morče nebo potkana v CHS – tato zvířata jsou o málo dražší než ze zverimexu, ale pocházejí z prověřených podmínek, nemahjí svrab, plíseň nebo jiné infekce a nehrozí, že vám ze “zakrslého králíčka” vyroste pekáčový prototyp o hmotnosti 4 kg nebo že si přinesete místo samce domů samici, v nejhorším případě ještě březí, a nakonec místo jednoho zvířátka jich bude 6!
- pokud nechcete konkrétní plemeno, kontaktujte útulek nebo soukromé depozitum a dejte nejkrásnější vánoční dárek = DOMOV některému z jejich svěřenců
- pokud chcete konkrétní plemeno a zároveň udělat dobrý skutek, kontaktujte skupiny zabývající se daným plemenem v nouzi (např. Francouzský buldoček v nouzi, Čivava v nouzi atd.) a dejte domov některému staršímu zvířátku
- zvířata by neměla být od matky odstavená předčasně, protože se kromě pití mateřského mléka učí od matky a sourozenců správnému sociálnímu chování ve skupině – předčasně odstavená štěňata mají v budoucnu problém v komunikaci s ostatními psy, jsou labilní, agresivní nebo bázliví, neumí si správně hrát a regulovat sílu stisku při kousání, malá koťata nezvládají dobře chození na kočičí wc, péči o vlastní kožíšek, jsou v dospělosti labilní a mohou agresivně napadat své majitele
- SPRÁVNÝ MINIMÁLNÍ VĚK PRO ODSTAV:
-> štěně:: ze zákona min. 50. dní (tzn. ukončených 7 týdnů)
-> kotě: ze zákona min. 84 dní (tzn. ukončených 12 týdnů)
-> králíček: 42-56 dní (6-8 týdnů)
-> morče: 28-49 dní (4-7 týdnů)
-> potkan: 4-5 týdnů
-> křeček: 21-28 dní - pokud je zvíře v době Vánoc ještě příliš mladé, rozhodně na odběr nespěchejte!!! Dohodněte se s chovatelem na jeho rezervaci a pod stromeček dejte fotku zvířátka + např. obojek, kočičí žrádlo, klec na králíčka atd.
- ORIENTAČNÍ DÉLKA ŽIVOTA U JEDNOTLIVÝCH DRUHŮ ZVÍŘAT:
-> pes 10-16 let
-> kočka: 12-18 let
-> králík: 6-9 let
-> potkan: 1,5-3 roky
-> morče: 5-7 let
-> křeček: 2-3 roky
NEZAPOMEŇTE, ŽE ZVÍŘE JE ŽIVÝ TVOR, ZA KTERÉHO JEHO NÁKUPEM PŘEBÍRÁTE ZODPOVĚDNOST PO ZBYTEK JEHO ŽIVOTA!!!
Zvíře není věc, kterou můžete odložit, pokud se vám už nehodí nebo na ní nemáte čas.