ADVENTNÍ SPECIÁL (4. díl) – VÁNOČKA, VÁNOČNÍ CUKROVÍ a DALŠÍ DOBROTY
Vánoce už jsou doslova za rohem. Kromě vánočního stromečku, dekorací a dárků se s tímto obdobím pojí i příprava nebo nakupování specifických dobrot, které si užijeme právě jen jednou v roce. Jsou nám vzácné a hodně se na ně těšíme, ale stejně tak tahají za čumáčky naše domácí mazlíčky. U lidí platí “všeho s mírou”, ale u pejsků a kočiček mohou některé potraviny i v minimálním množství způsobit vážné zdravotní komplikace!
KYNUTÉ TĚSTO
Bez vánočky, vánočního věnce, případně jiných dobrot z kynutého těsta si vánoční stůl představí jen málokdo. Už příprava kynutého těsta je takový malý rituál, kdy zaklínáme kvásek, aby správně vzešel a výsledný produkt byl “jako dech”. Přiznejme si, že mnozí z nás neodolají a kousek syrového těsta uždíbnou a ochutnají – vždyť tak krásně voní máslem, citronovou kůrou a vanilkovým cukrem! Dávejte ale pozor, stejně lákavé je kynuté těsto také pro naše mazlíčky a jsou schopní v nestřežené chvíli sežrat klidně celou mísu! Syrové těsto je velmi nebezpečné – v kynutí pokračuje i v žaludku, kde se roztahuje a také zahřívá. Čtyřnohému mlsounovi hrozí extrémní nadmutí, riziko ruptury žaludku a také poškození orgánů v důsledku vysoké teploty těsta. Proto v případě, že váš mazlík pozřel kynuté těsto, na nic nečekejte a uhánějte k veterináři!
Upečené těsto již tak nebezpečné není, ale zdravé rozhodně také ne – způsobuje nadýmání, díky obsahu tuků, cukrů, mandlí a ořechů může vyvolat zažívací potíže nebo podráždění slinivky, velmi nebezpečné jsou v něm obsažené rozinky.
ROZINKY
Hroznové víno a rozinky jsou nedílnou součástí vánočky, vánočního štrúdlu i některých druhů cukroví. Pro veterináře jsou takovou toxikologickou záhadou. U některých psů nevyvolávají žádné reakce ani ve větším množství, u jiných i pár kuliček vína nebo pár rozinek způsobí otravu a selhání ledvin už několik hodin po pozření (a většinou se smrtelnými důsledky). Výzkumy zatím nezjistily, která látka intoxikaci způsobuje – zda je to něco, co je přímo obsaženo v hroznovém víně nebo nějaký postřik, který byl aplikován během pěstování. Není ani jasné, proč se některá zvířata otráví a jiná ne – jestli jde o odrůdu vína nebo individuální přecitlivělost jedince. Dokud nebude v této věci jasno, jsou rozinky a hroznové víno hodnoceny jako vysoce jedovaté pro psy a kočky a jejich konzumaci je třeba důsledně bránit. Následky mohou být tragické!
KAKAO, ČOKOLÁDA a KÁVA
Kakao nebo čokoláda jsou součástí poloviny vánočních receptů, některé cukroví zase slepujeme kávovým krémem. Káva obsahuje hlavně kofein, v kakau a čokoládě je kromě kofeinu i jemu podobná látka teobromin. Obě tyto látky ovlivňují hlavně srdeční rytmus, takže u kardiaků v malém množství a u zdravých zvířat ve větším množství mohou způsobovat poruchy srdečního rytmu až selhání srdce. Kofein navíc stimuluje nervovou soustavu, takže může způsobit křeče. Čím vyšší je koncentrace těchto látek v jídle, tím vyšší riziko otravy hrozí. Např. bílá čokoláda neobsahuje kakao, takže je v tomto směru “bezpečná”, mléčná čokoláda je na tom hůř (ale zvíře by jí muselo sežrat poměrně hodně), ještě horší je čokoláda na vaření a nejnebezpečnější jsou vysokoprocentní hořké čokolády nebo přímo kakaové boby. S kávou je to podobně a nenechte se mýlit, že je hořká a pejskům nechutná – už byla zaznamenána i otrava u psa, který jen tak sežral půl sáčku zrníček kávy! Intoxikace se projevuje nervozitou, zrychleným dýcháním, předrážděností a záškuby, při silných otravách kolapsem a celotělovými křečemi. Pokud víte, že váš mazlíček sežral něco s kávou nebo čokoládou, pokuste se vyvolat zvracení 3% peroxidem (má smysl max. do 2 hodin od pozření).
POZOR: Teobromin obsažený v čokoládě a kakau se v těle kumuluje a velmi pomalu se vylučuje. Otravu tedy může způsobit i to, pokud budete svému pejskovi dlouhodobě dávat třeba 1 kostičku čokolády denně!
MANDLE a OŘECHY
Dle literatury jsou pro psy a kočky prokazatelně toxické pouze makadamové ořechy. Mandle obsahují malé množství kyanidů, které by při pozření pár kousků nemělo být nebezpečné, nicméně velké množství mandlí může zvířeti potíže způsobit. Obecně jsou suché plody rizikové pro zvířata z důvodu možných alergických reakcí, obsahu vysokého množství tuků a všeobecně problematické stravitelnosti. U solených mandlí, arašídů a dalších oříšků je samozřejmě problémem velké množství soli.
SMAŽENÝ KAPR a ŘÍZEK
Ve většině domácností je součástí štědorvečerní večeře smažená ryba nebo řízek. U kapra a jiných ryb (pokud nejsou filetované) jsou velkým rizikem kosti – tak, jak se mohou zaseknout v krku nám, mohou stejný problém způsobit našemu mazlíčkovi. Ostrá rozeklaná rybí kostička zaseknutá v tlamě, v krku nebo v jícnu byla nejednou příčinou náhlého konce štědrovečerní oslavy a rychlého přesunu na veterinární pohotovost. Stejně tak smažený řízek, smažená strouhanka z něj nebo olej ze smažení mohou být příčinou velmi vážných zažívacích obtíží, kterým bychom měli předejít v zájmu zachování poklidné vánoční atmosféry i zdraví našeho mazlíčka…
ZELENINA a OVOCE
Při přípravě polévky, bramborového salátu nebo různých pomazánek hojně využíváme česnek, cibuli a pažitku. Tyto druhy zeleniny ale obsahují nebezpečné látky, které poškozují červené krvinky a mohou způsobit závažnou anemii (nedostatek červených krvinek), která může být v těžkých případech i neléčitelná. Nebezpečné je i dlouhodobé užívání této zeleniny v malých množstvích, protože se toxické látky v těle hromadí! Nezralé ovoce obsahuje mnoho kyselin, může být pro zvířata špatně stravitelné a dráždivé pro žaludek. Hodně zralé ovoce obsahuje velké množství cukrů, které se v žaludku rychle rozkládají a kvasí, takže pozření většího množství může vyvolat zvracení, nadýmání a průjem. Z exotického ovoce je pro psy jednoznačně jedovaté avokádo, jehož požití může u zvířat vyvolat selhání srdce a dýchání. U ostatních druhů exotických plodů není zatím toxicita uváděna, ale protože na to nejsou naši mazlíčci zvyklí, doporučuji raději se podávání nezvyklých druhů potravin vyhnout.
ALKOHOL
Zdá se to zvláštní, ale většině zvířat nápoje s alkoholem chutnají a poměrně ochotně je přijímají. Nejde jen o sladké koktejly, ale také pivo, víno nebo domácí vaječný koňak. Zvířata ale nemají enzymy pro odbourávání alkoholu, takže i po požití malého množství dochází k opilosti a u většího množství hrozí intoxikace alkoholem, poškození jater, ledvin a mozku. Proto dávejte při vánočních a novoročních oslavách pozor na to, kde stojí skleničky a jestli k nim ve chvíli nepozornosti nemají vaši mazlíčci přístup!
Celé období od Vánoc do Nového roku je ve znamení pohody, spousty dobrého jídla a pití, plných stolů a návštěv. Také naši mazlíčci touží ochutnat nějaké ty dobroty, takže pod vlivem vábení chutí a vůní jde stranou poslušnost a dobré vychování a objevují se krádeže jídla a žebrání u stolu. I když ne všechny pokrmy obsahují něco vyloženě toxického, ve většině z nich je velké množství cukrů, tuků nebo koření, které jsou pro zvířecí organismus velkou zátěží. Musíte mít na paměti, že i malý prohřešek v podobě lidského jídla může mít u vašeho pejska nebo kočičky závažné zdravotní důsledky v podobě zvracení, průjmu nebo i těžkého zánětu slinivky. Proto důkladně zavírejte balkon i spíž, hlídejte stoly naložené dobrotami, nenechávejte zvířátka u vánočního stromečku ozdobeného perníčky a čokoládovými figurkami a poučte členy rodiny i návštěvy, že žebrajícímu mazlíčkovi nemají dát ani ten jeden malý kousek cukroví, ani půlkolečko salámu ani…. Pokud opravdu chcete vašemu chlupáčkovi něčím přilepšit, kupte kvalitní pamlsky nebo konzervu nebo zkuste upéct psí sušenky podle receptu z internetu. Jestliže má váš mazlíček potravinovou alergii nebo netoleruje jakékoli změny v krmení, odpusťte si raději i to a věnujte mu pod stromeček nějakou pěknou hračku.